Licensed to Eagle Eye Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/18/2018 10:06 PM
                      KSHSAA 2018 Regional 06 - 5/18/2018                      
                              www.eagleeyefat.com                              
                                 Pittsburg HS                                  
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash Class 5A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Evans, Camille            10 Schlagle                 13.04Q  1 
  2 Turner, Faith             10 Pittsburg                13.10Q  2 
  3 Ali, Jada                 10 Wyandotte                13.27Q  1 
  4 Zingg, Sarah              12 Aquinas                  13.34Q  2 
  5 Taylor, Gabrielle          9 St. James                13.38q  1 
  6 Garry, Naleah             10 Olathe West              13.40q  1 
  7 Downing, Brooklyn          9 Olathe West              13.53q  2 
  8 Streeter, Alexis          11 St. James                13.54q  1 
  9 Suttington, A'Niya         9 Schlagle                 13.75   2 
 10 Crader, Kaitlyn            9 Blue Valley SW           13.77   2 
 11 Moore, Allysa              9 Olathe West              13.90   1 
 12 Eddy, Cecelia             10 Aquinas                  14.03   1 
 13 Brown, Anna               10 St. James                14.15   1 
 14 Dunlap, Jalyn              9 Blue Valley SW           14.21   2 
 15 Cheney, Alexis            11 Turner                   14.25   2 
 16 Cottner, Aiona             9 Turner                   14.32   2 
 
Girls 100 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Turner, Faith             10 Pittsburg                12.55   10   
  2 Evans, Camille            10 Schlagle                 13.05    8   
  3 Ali, Jada                 10 Wyandotte                13.13    6   
  4 Taylor, Gabrielle          9 St. James                13.20    4   
  5 Garry, Naleah             10 Olathe West              13.24    2   
  6 Zingg, Sarah              12 Aquinas                  13.33    1   
  7 Downing, Brooklyn          9 Olathe West              13.40  
  8 Streeter, Alexis          11 St. James                13.57  
Preliminaries
  9 Suttington, A'Niya         9 Schlagle                        
 10 Crader, Kaitlyn            9 Blue Valley SW                  
 11 Moore, Allysa              9 Olathe West                     
 12 Eddy, Cecelia             10 Aquinas                         
 13 Brown, Anna               10 St. James                       
 14 Dunlap, Jalyn              9 Blue Valley SW                  
 15 Cheney, Alexis            11 Turner                          
 16 Cottner, Aiona             9 Turner                          
 
Girls 200 Meter Dash Class 5A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Ervin, Emily               9 Blue Valley SW           25.36Q  2 
  2 Evans, Camille            10 Schlagle                 26.63Q  1 
  3 Downing, Brooklyn          9 Olathe West              27.24Q  2 
  4 Streeter, Alexis          11 St. James                27.43Q  1 
  5 Ali, Jada                 10 Wyandotte                27.46q  1 
  6 Taylor, Gabrielle          9 St. James                27.60q  1 
  7 Suttington, A'Niya         9 Schlagle                 27.76q  2 
  8 Gilmore, Tynica           11 Turner                   27.77q  2 
  9 Zingg, Sarah              12 Aquinas                  28.00   2 
 10 Garry, Naleah             10 Olathe West              28.30   1 
 11 Wakefield, Ashlyn         11 Blue Valley SW           28.64   2 
 12 Moore, Allysa              9 Olathe West              28.78   1 
 13 Eddy, Cecelia             10 Aquinas                  28.82   2 
 14 Crader, Kaitlyn            9 Blue Valley SW           28.85   1 
 15 Brown, Anna               10 St. James                28.89   1 
 
Girls 200 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Ervin, Emily               9 Blue Valley SW           25.43   10   
  2 Evans, Camille            10 Schlagle                 26.68    8   
  3 Streeter, Alexis          11 St. James                27.03    6   
  4 Downing, Brooklyn          9 Olathe West              27.26    4   
  5 Ali, Jada                 10 Wyandotte                27.39    2   
  6 Gilmore, Tynica           11 Turner                   27.43    1   
  7 Taylor, Gabrielle          9 St. James                27.73  
  8 Suttington, A'Niya         9 Schlagle                 28.25  
Preliminaries
  9 Zingg, Sarah              12 Aquinas                         
 10 Garry, Naleah             10 Olathe West                     
 11 Wakefield, Ashlyn         11 Blue Valley SW                  
 12 Moore, Allysa              9 Olathe West                     
 13 Eddy, Cecelia             10 Aquinas                         
 14 Crader, Kaitlyn            9 Blue Valley SW                  
 15 Brown, Anna               10 St. James                       
 
Girls 400 Meter Dash Class 5A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Moore, Katherine          10 St. James                56.81   2  10   
  2 Ervin, Emily               9 Blue Valley SW           57.92   2   8   
  3 Turner, Hannah            11 Blue Valley SW           58.60   2   6   
  4 Wurtenberger, Ashley      12 St. James                58.70   2   4   
  5 Gossman, Emma             12 St. James                59.51   2   2   
  6 Ogren, Alex                9 Blue Valley SW         1:01.56   1   1   
  7 Sierra Diaz, Samantha     10 Olathe West            1:01.60   2 
  8 Sovereign, Olivia         11 Aquinas                1:04.11   2 
  9 Befort, Michaela           9 Aquinas                1:05.26   2 
 10 Conway, Krystian          10 Turner                 1:05.40   1 
 11 Clark, Olivia              9 Olathe West            1:06.14   1 
 12 Lawson, Emma               9 Pittsburg              1:09.16   1 
 -- Forde, Mikayla            10 Olathe West                SCR   1 
 -- Kennedy, Destini          10 Schlagle                   SCR     
 -- Cox, Claire               10 Aquinas                    SCR     
 
Girls 800 Meter Run Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Katherine          10 St. James              2:15.94   10   
  2 Wilks, McKenzie           12 Pittsburg              2:17.18    8   
  3 Fritz, Madison            12 Blue Valley SW         2:19.76    6   
  4 Robinson, Hannah          10 St. James              2:20.67    4   
  5 Loffredo, Gigi             9 Blue Valley SW         2:23.90    2   
  6 Bourquin, Mikala          10 Olathe West            2:25.28    1   
  7 Jones, Jill               12 St. James              2:26.47  
  8 Casper, Abbie             12 Pittsburg              2:27.95  
  9 Polus, McKenna            10 Blue Valley SW         2:29.45  
 10 Cox, Claire               10 Aquinas                2:30.45  
 11 Dare, Kaitlin             11 Aquinas                2:30.86  
 12 Winterman, Savanna        12 Aquinas                2:36.34  
 13 Rice, Sydney               9 Olathe West            2:49.98  
 
Girls 1600 Meter Run Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wilks, McKenzie           12 Pittsburg              5:13.22   10   
  2 Murrow, Sarah             10 St. James              5:14.28    8   
  3 Robinson, Hannah          10 St. James              5:14.83    6   
  4 Sovereign, Olivia         11 Aquinas                5:16.90    4   
  5 Oconnor, Mary              9 St. James              5:19.83    2   
  6 Mullen, Jenna              9 Olathe West            5:22.33    1   
  7 Collar, Bailey             9 Olathe West            5:42.25  
  8 Chronister, Cyra           9 Turner                 5:43.83  
  9 Gunderman, Emily          11 Aquinas                5:47.15  
 10 Seibolt, Maddie           12 Aquinas                5:47.84  
 11 Rice, Sydney               9 Olathe West            6:08.51  
 12 Felix, Samantha           12 Wyandotte              7:06.20  
 
Girls 3200 Meter Run Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Murrow, Sarah             10 St. James             11:33.98   10   
  2 Wilks, McKenzie           12 Pittsburg             11:46.47    8   
  3 Oconnor, Mary              9 St. James             11:47.88    6   
  4 Mullen, Jenna              9 Olathe West           11:56.48    4   
  5 Ahrens, Cara              11 Blue Valley SW        12:09.30    2   
  6 Wilson, Brinn              9 Blue Valley SW        12:10.05    1   
  7 Cox, Chloe                11 Aquinas               12:25.14  
  8 Augustine, Janelle        12 Aquinas               12:31.08  
  9 Collar, Bailey             9 Olathe West           12:37.06  
 10 Johnson, Julianna         12 St. James             13:00.52  
 11 Chronister, Cyra           9 Turner                13:07.95  
 -- Cox, Katherine            11 Aquinas                    SCR  
 
Girls 100 Meter Hurdles Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Heck, Lauren               9 Blue Valley SW           15.69   10   
  2 Simmons, Amiah             9 Blue Valley SW           15.77    8   
  3 Kelley, Rachel            11 Blue Valley SW           17.32    6   
  4 Canales, Susana           11 Pittsburg                17.34    4   
  5 Rome, Talynn               9 St. James                17.48    2   
  6 Anderson, Michelle         9 Olathe West              18.37    1   
  7 Parks, Mercediez          10 Olathe West              18.57  
  8 Johnson, O'Dia            11 Wyandotte                20.35  
 
Girls 300 Meter Hurdles Class 5A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Morgan, Jakaila           11 Aquinas                  47.31   2  10   
  2 Simmons, Amiah             9 Blue Valley SW           47.87   2   8   
  3 Heck, Lauren               9 Blue Valley SW           48.05   2   6   
  4 Canales, Susana           11 Pittsburg                48.72   2   4   
  5 Parks, Mercediez          10 Olathe West              51.83   1   2   
  6 Anderson, Michelle         9 Olathe West              51.94   2   1   
  7 Kelley, Rachel            11 Blue Valley SW           51.95   2 
  8 Rome, Talynn               9 St. James                53.85   1 
  9 Johnson, O'Dia            11 Wyandotte                57.73   1 
 
Girls 4x100 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Lenexa-St. James Academy                              49.85   10   
     1) Taylor, Gabrielle 9             2) Streeter, Alexis 11            
     3) Wurtenberger, Ashley 12         4) Gossman, Emma 12               
  2 Op-St. Thomas Aquinas                                 50.97    8   
     1) Navy, Kayla 12                  2) Zingg, Sarah 12                
     3) Morgan, Jakaila 11              4) Eddy, Cecelia 10               
  3 Olathe West                                           51.02    6   
     1) Downing, Brooklyn 9             2) Moore, Allysa 9                
     3) Sierra Diaz, Samantha 10        4) Garry, Naleah 10               
  4 Op-Blue Valley Southwest                              52.18    4   
     1) Dunlap, Jalyn 9                 2) Wakefield, Ashlyn 11           
     3) DeMoss, Taylor 12               4) Crader, Kaitlyn 9              
  5 Kc-Turner                                             52.96    2   
     1) Cheney, Alexis 11               2) Conway, Krystian 10            
     3) Gilmore, Tynica 11              4) Cottner, Aiona 9               
  6 Pittsburg                                             54.30    1   
     1) Lawson, Emma 9                  2) Robinson, Laken 10             
     3) Yaghmour, Vanessa 11            4) Miller, Kiera 12               
 -- Kc-Schlagle                                             SCR  
     1) Evans, Camille 10               2) Evans, Tyana 9                 
     3) Suttington, A'Niya 9            4) Suttington, Ishante 10         
 
Girls 4x400 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pittsburg                                           4:00.46   10   
     1) Canales, Susana 11              2) Turner, Faith 10               
     3) Casper, Abbie 12                4) Wilks, McKenzie 12             
  2 Op-Blue Valley Southwest                            4:00.47    8   
     1) Turner, Hannah 11               2) Ogren, Alex 9                  
     3) Fritz, Madison 12               4) Ervin, Emily 9                 
  3 Lenexa-St. James Academy                            4:04.16    6   
     1) Gossman, Emma 12                2) Wurtenberger, Ashley 12        
     3) Goetz, Mary 12                  4) Jones, Jill 12                 
  4 Op-St. Thomas Aquinas                               4:12.67    4   
     1) Befort, Michaela 9              2) Sovereign, Olivia 11           
     3) Cox, Claire 10                  4) Morgan, Jakaila 11             
  5 Olathe West                                         4:14.27    2   
     1) Sierra Diaz, Samantha 10        2) Larson, Kaylee 9               
     3) Bourquin, Mikala 10             4) Clark, Olivia 9                
 
Girls 4x800 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Op-Blue Valley Southwest                           10:11.57   10   
     1) Loffredo, Gigi 9                2) Polus, McKenna 10              
     3) Turner, Hannah 11               4) Ahrens, Cara 11                
  2 Lenexa-St. James Academy                           10:23.85    8   
     1) LaPlante, Sarah 11              2) Yunger, Alison 10              
     3) Johnson, Julianna 12            4) Goetz, Mary 12                 
  3 Op-St. Thomas Aquinas                              10:26.01    6   
     1) Cox, Claire 10                  2) Marshall, Katherine 9          
     3) Ward, Elizabeth 9               4) Dare, Kaitlin 11               
  4 Pittsburg                                          11:16.41    4   
     1) Canales, Susana 11              2) Lawson, Emma 9                 
     3) Yaghmour, Vanessa 11            4) Talent, Natalie 9              
 
Girls High Jump Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robinson, Laken           10 Pittsburg              5-04.00   10   
  2 Bond, Paris                9 Aquinas               J5-04.00    8   
  3 Heck, Lauren               9 Blue Valley SW         5-02.00    6   
  4 Goetz, Mary               12 St. James             J5-02.00    4   
  5 Willard, Savanna           9 Olathe West            4-10.00    1.50
  5 Kearney, Claire           12 St. James              4-10.00    1.50
 -- Henderson, Navaeh         11 Wyandotte                  SCR  
 
Girls Pole Vault Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lowe, Briana              11 Blue Valley SW        10-06.00   10   
  2 Yaghmour, Vanessa         11 Pittsburg             10-00.00    8   
  3 Miller, Kiera             12 Pittsburg              8-00.00    6   
  4 Venteicher, Katherine     10 Aquinas               J8-00.00    4   
  5 Thomas, Claire             9 Olathe West            7-06.00    1.50
  5 Hall, Sydney              10 Pittsburg              7-06.00    1.50
  7 Berkemeier, Catherine      9 Aquinas                7-00.00  
 
Girls Long Jump Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Turner, Faith             10 Pittsburg             18-01.50   10   
  2 Ramsey, Morgan            10 Aquinas               16-00.50    8   
  3 Bond, Paris                9 Aquinas               15-10.00    6   
  4 Gossman, Emma             12 St. James             15-09.00    4   
  5 Wallin, Hannah            10 St. James             15-04.50    2   
  6 Anderson, Michelle         9 Olathe West           15-02.50    1   
  7 Bolton, Elisabeth         10 St. James             15-02.00  
  8 Downing, Brooklyn          9 Olathe West           14-09.00  
  9 Micek, Lydia               9 Aquinas               14-06.00  
 -- Gilmore, Tynica           11 Turner                     SCR  
 -- Kennedy, Destini          10 Schlagle                   SCR  
 -- Evans, Tyana               9 Schlagle                   SCR  
 -- Evans, Camille            10 Schlagle                   SCR  
 
Girls Triple Jump Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Turner, Faith             10 Pittsburg             35-03.50   10   
  2 Bond, Paris                9 Aquinas               34-02.00    8   
  3 Wallin, Hannah            10 St. James             33-04.50    6   
  4 Heck, Lauren               9 Blue Valley SW        33-03.00    4   
  5 Gilmore, Tynica           11 Turner                32-06.00    2   
  6 Casper, Abbie             12 Pittsburg             32-02.50    1   
  7 Micek, Lydia               9 Aquinas               31-10.00  
  8 Miller, Kiera             12 Pittsburg             31-05.50  
 
Girls Shot Put Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Minniefield, Lyric        10 Pittsburg             34-05.00   10   
  2 Uhde, Ayiana              11 Olathe West           33-09.75    8   
  3 Owens, Ashley             12 Aquinas               32-06.25    6   
  4 Dunlap, Jourdan           12 Blue Valley SW        31-09.00    4   
  5 Anderson, Kennise         10 Wyandotte             31-03.50    2   
  6 Simmons, Beauty           10 Pittsburg             29-04.25    1   
  7 Schmidt, Sophie           12 Aquinas               28-11.50  
  8 Wallace, Tylieea           9 Schlagle              28-09.50  
  9 Newton, A'Nya              9 Olathe West           28-02.00  
 10 Long, Mallory             11 Aquinas               27-08.50  
 11 Hendrickson, Elanor        9 Pittsburg             27-02.25  
 12 Thagard, Claire            9 Olathe West           25-08.25  
 
Girls Discus Throw Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rodriguez, Arely          11 Pittsburg               109-04   10   
  2 Owens, Ashley             12 Aquinas                 108-04    8   
  3 Hendrickson, Elanor        9 Pittsburg                95-02    6   
  4 Anderson, Kennise         10 Wyandotte                92-05    4   
  5 Kleinschmit, Kaylee       11 Olathe West              91-03    2   
  6 Schmidt, Sophie           12 Aquinas                  91-01    1   
  7 Long, Mallory             11 Aquinas                  82-01  
  8 Hutchings, Alexandra      11 Olathe West              74-09  
  9 Wallace, Tylieea           9 Schlagle                 66-04  
 -- Newton, A'Nya              9 Olathe West               FOUL  
 
Girls Javelin Throw Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lowe, Briana              11 Blue Valley SW          128-06   10   
  2 Schnitta, Samantha        10 Blue Valley SW          123-09    8   
  3 Little, Catherine         11 Aquinas                 112-03    6   
  4 Casper, Abbie             12 Pittsburg               110-06    4   
  5 Lacy, Katherine           12 Aquinas                 110-05    2   
  6 Mindedahl, Page           11 St. James               107-09    1   
  7 Russell, Claudia          11 St. James               102-02  
  8 Dunlap, Jourdan           12 Blue Valley SW           99-03  
  9 Hutchings, Alexandra      11 Olathe West              98-01  
 10 Russell, Madison          12 St. James                94-05  
 11 Kleinschmit, Kaylee       11 Olathe West              85-08  
 12 Rodriguez, Arely          11 Pittsburg                85-03  
 13 Anderson, Kennise         10 Wyandotte                77-03  
 
Boys 100 Meter Dash Class 5A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Soza, Brayden             12 Schlagle                 11.22Q  2 
  2 Larson, Brady             11 Olathe West              11.38Q  1 
  3 Jordan, Craig             11 Pittsburg                11.32Q  2 
  4 Chapell, Yaseen           11 Wyandotte                11.39Q  1 
  5 Tanner, Nikolas           11 Blue Valley SW           11.39q  1 
  6 Sharpton, William         11 St. James                11.49q  2 
  7 Townsend, Breyon           9 Olathe West              11.51q  2 
  8 Dennis, Reginald           9 Olathe West              11.60q  2 
  9 Williams, Gavin           12 Schlagle                 11.61   1 
 10 Parker, Jr, Brian         11 Schlagle                 11.62   1 
 11 Freeman, Brett            11 Pittsburg                11.85   1 
 12 Sheppard, Marlon          12 Wyandotte                12.07   2 
 13 Garrett, Evan             12 St. James                12.26   2 
 
Boys 100 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Soza, Brayden             12 Schlagle                 11.18   10   
  2 Tanner, Nikolas           11 Blue Valley SW           11.31    8    [11.306]
  3 Jordan, Craig             11 Pittsburg                11.31    6    [11.308]
  4 Larson, Brady             11 Olathe West              11.31    4    [11.310]
  5 Chapell, Yaseen           11 Wyandotte                11.33    2   
  6 Sharpton, William         11 St. James                11.47    1   
  7 Townsend, Breyon           9 Olathe West              11.54  
  8 Dennis, Reginald           9 Olathe West              11.69  
Preliminaries
  9 Williams, Gavin           12 Schlagle                        
 10 Parker, Jr, Brian         11 Schlagle                        
 11 Freeman, Brett            11 Pittsburg                       
 12 Sheppard, Marlon          12 Wyandotte                       
 13 Garrett, Evan             12 St. James                       
 
Boys 200 Meter Dash Class 5A
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
  1 Soza, Brayden             12 Schlagle                 22.36Q  2 
  2 Larson, Brady             11 Olathe West              22.67Q  1 
  3 Diggs, Devin              12 Aquinas                  23.04Q  2 
  4 Jordan, Craig             11 Pittsburg                23.52Q  1 
  5 Tanner, Nikolas           11 Blue Valley SW           23.39q  2 
  6 Townsend, Breyon           9 Olathe West              23.66q  2 
  7 Pyle, Adam                11 Aquinas                  23.70q  1 
  8 Wilson, Dontae            10 Wyandotte                23.72q  1 
  9 Freeman, Brett            11 Pittsburg                23.81   1 
 10 Dennis, Reginald           9 Olathe West              23.98   2 
 11 Parker, Jr, Brian         11 Schlagle                 24.02   2 
 12 Rafanan, Luke             11 Blue Valley SW           24.15   2 
 13 Jones, Marcus             12 Wyandotte                24.21   1 
 14 Wurtenberger, Zachary     10 St. James                24.94   1 
 15 Brewer, Kendall           10 Schlagle                 25.05   2 
 16 Chapell, Yaseen           11 Wyandotte                25.31   1 
 
Boys 200 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Soza, Brayden             12 Schlagle                 22.38   10   
  2 Larson, Brady             11 Olathe West              22.78    8   
  3 Jordan, Craig             11 Pittsburg                22.84    6   
  4 Tanner, Nikolas           11 Blue Valley SW           22.89    4   
  5 Diggs, Devin              12 Aquinas                  23.08    2   
  6 Wilson, Dontae            10 Wyandotte                23.30    1   
  7 Pyle, Adam                11 Aquinas                  23.83  
  8 Townsend, Breyon           9 Olathe West              23.86  
Preliminaries
  9 Freeman, Brett            11 Pittsburg                       
 10 Dennis, Reginald           9 Olathe West                     
 11 Parker, Jr, Brian         11 Schlagle                        
 12 Rafanan, Luke             11 Blue Valley SW                  
 13 Jones, Marcus             12 Wyandotte                       
 14 Wurtenberger, Zachary     10 St. James                       
 15 Brewer, Kendall           10 Schlagle                        
 16 Chapell, Yaseen           11 Wyandotte                       
 
Boys 400 Meter Dash Class 5A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Diggs, Devin              12 Aquinas                  50.47   2  10   
  2 Espenmiller, JD           12 Blue Valley SW           51.03   2   8   
  3 Harley, Jaelon            12 Turner                   51.76   2   6   
  4 Jones, Aidan               9 St. James                52.21   1   4   
  5 Wirt, Landon              12 Aquinas                  52.32   2   2   
  6 Lawrence, Jack            11 Blue Valley SW           52.54   2   1   
  7 Novacek, Jackson          10 Olathe West              54.12   1 
  8 Micek, Charles            11 Aquinas                  54.55   2 
  9 Mitchell, Travian         10 Schlagle                 54.63   1 
 10 McInnis, Willie           12 Wyandotte                55.78   1 
 11 Petz, Jack                12 St. James                55.91   2 
 12 Castro, Jaylaan           12 Wyandotte                56.23   2 
 -- Ferguson, Donn'yae        10 Schlagle                   SCR   1 
 -- Rodriguez, Gumaro         12 Pittsburg                  SCR     
 -- Johnson, Randall           9 Wyandotte                  SCR     
 -- Manning, Kahleial         10 Schlagle                   SCR     
 
Boys 800 Meter Run Class 5A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Arriola, Alex             12 Pittsburg              1:56.89   2  10   
  2 Lawrence, Andrew          11 Blue Valley SW         1:58.23   2   8   
  3 Southard, Cade            12 Pittsburg              1:58.42   2   6   
  4 Fasenmyer, Cameron        12 Blue Valley SW         1:58.74   2   4   
  5 Mallot, Jackson           11 Aquinas                1:59.55   2   2   
  6 Jones, Reece              11 Aquinas                2:00.50   2   1   
  7 Carter, Daniel            11 Olathe West            2:03.13   2 
  8 Pudenz, Noah              12 Aquinas                2:03.21   2 
  9 Hotzel, James             11 St. James              2:04.10   2 
 10 Schneider, Matthew        11 St. James              2:06.32   2 
 11 Clark, Garrett            11 Olathe West            2:06.92   2 
 12 Santiago, Zaid             9 Wyandotte              2:11.87   1 
 13 Rickert, Alexander        12 St. James              2:12.46   2 
 14 Stillwell, Daniel         10 Schlagle               2:16.22   1 
 15 Mengstu, Kalehywet        12 Wyandotte              2:16.72   1 
 16 Chivira, Hebersain        11 Wyandotte              2:22.87   1 
 17 Washington, Diontez        9 Schlagle               2:40.59   1 
 18 Gonzalez, Carlos          12 Schlagle               2:49.51   1 
 -- Harley, Jaelon            12 Turner                     SCR   2 
 -- Salas, Carlos             10 Pittsburg                  SCR     
 
Boys 1600 Meter Run Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Reece              11 Aquinas                4:23.43   10   
  2 Marshall, Ethan           11 Aquinas                4:25.20    8   
  3 Miller, Dylan             12 Blue Valley SW         4:25.41    6   
  4 Matulis, John             11 St. James              4:25.50    4   
  5 Sailer, Mitch             11 Blue Valley SW         4:27.37    2   
  6 Buehler, Christian        10 Blue Valley SW         4:32.17    1   
  7 Staats, Keegan            11 Aquinas                4:34.47  
  8 Holton, Jackson           10 St. James              4:41.47  
  9 Ollendick, Craig          11 St. James              4:44.35  
 10 Cooley, Kaden             10 Olathe West            4:48.50  
 11 Hoffman, Seth             12 Pittsburg              4:50.11  
 12 Watson, Reece             11 Pittsburg              4:52.82  
 13 Ortiz, Brian               9 Wyandotte              4:53.37  
 14 Salgado, Ismael            9 Olathe West            4:55.88  
 15 Diaz, Francisco           12 Wyandotte              4:57.97  
 16 Apgar, Andrew             11 Turner                 5:08.17  
 17 Olguin, Jose              10 Schlagle               5:12.93  
 18 Stillwell, Daniel         10 Schlagle               5:23.90  
 19 Leveron, Steven           11 Wyandotte              5:32.13  
 
Boys 3200 Meter Run Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Marshall, Ethan           11 Aquinas                9:33.94   10   
  2 McCanna, David            12 Aquinas                9:35.52    8   
  3 Miller, Dylan             12 Blue Valley SW         9:35.96    6   
  4 Moore, Jack               11 St. James              9:38.74    4   
  5 Wallace, Charlie          12 St. James              9:41.07    2   
  6 Evans, Weston             12 Blue Valley SW        10:14.89    1   
  7 Cooley, Kaden             10 Olathe West           10:29.87  
  8 Roberts, Connor           12 Blue Valley SW        10:32.35  
  9 Ward, Brett               10 St. James             10:47.08  
 10 Apgar, Andrew             11 Turner                11:13.60  
 11 Diaz, Francisco           12 Wyandotte             11:14.56  
 12 Olguin, Jose              10 Schlagle              11:14.62  
 13 Nieves-Ramirez, Roberto   10 Wyandotte             12:12.15  
 -- Ortiz, Brian               9 Wyandotte                  SCR  
 -- Hoffman, Seth             12 Pittsburg                  SCR  
 -- Watson, Reece             11 Pittsburg                  SCR  
 -- Jones, Reece              11 Aquinas                    SCR  
 
Boys 110 Meter Hurdles Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Witt, Larmon              12 Schlagle                 15.65   10   
  2 Scott, Davion             12 Turner                   15.84    8   
  3 Krause, Zachary           11 Olathe West              15.87    6   
  4 Loveless, Jack            11 Olathe West              15.99    4   
  5 Schieffer, Zachary        12 St. James                16.67    2   
  6 Frazier-Baker, Jamesperr   9 Olathe West              16.72    1   
  7 Schmidt, Carson           12 Aquinas                  17.14  
 -- Jones, Larry              12 Wyandotte                  SCR  
 
Boys 300 Meter Hurdles Class 5A
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Scott, Davion             12 Turner                   39.69   2  10   
  2 Rodriguez, Gumaro         12 Pittsburg                40.41   2   8   
  3 Frazier-Baker, Jamesperr   9 Olathe West              42.15   2   6   
  4 Krause, Zachary           11 Olathe West              42.20   2   4   
  5 Witt, Larmon              12 Schlagle                 42.33   1   2   
  6 Loveless, Jack            11 Olathe West              42.71   2   1   
  7 Manning, Hudson           11 St. James                43.89   2 
  8 Schmidt, Carson           12 Aquinas                  44.32   1 
  9 Jones, Larry              12 Wyandotte                44.61   2 
 10 Ogren, Austin             12 Blue Valley SW           45.68   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kc-Schlagle                                           42.83   10   
     1) Soza, Brayden 12                2) Williams, Gavin 12             
     3) Witt, Larmon 12                 4) Parker, Jr, Brian 11           
  2 Pittsburg                                             43.28    8   
     1) Evans, Brandis 11               2) Jordan, Craig 11               
     3) Jefferson, Corbin 12            4) Rodriguez, Gumaro 12           
  3 Kc-Wyandotte                                          43.83    6   
     1) Wilson, Dontae 10               2) Chapell, Yaseen 11             
     3) Castro, Jaylaan 12              4) Jones, Marcus 12               
  4 Lenexa-St. James Academy                              43.87    4   
     1) Sharpton, William 11            2) Manning, Hudson 11             
     3) Diel, Jackson 12                4) Petz, Jack 12                  
  5 Olathe West                                           44.35    2   
     1) Dennis, Reginald 9              2) Larson, Brady 11               
     3) Taddese, Kane 11                4) Townsend, Breyon 9             
 -- Op-St. Thomas Aquinas                                   SCR  
     1) Davis, Adam 12                  2) Diggs, Devin 12                
     3) Raboin, Tate 11                 4) Pyle, Adam 11                  
 
Boys 4x400 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Op-Blue Valley Southwest                            3:26.26   10   
     1) Espenmiller, JD 12              2) Fasenmyer, Cameron 12          
     3) Lawrence, Jack 11               4) Lawrence, Andrew 11            
  2 Pittsburg                                           3:27.49    8   
     1) Southard, Cade 12               2) Arriola, Alex 12               
     3) Kafka, Joel 11                  4) Rodriguez, Gumaro 12           
  3 Op-St. Thomas Aquinas                               3:28.48    6   
     1) Diggs, Devin 12                 2) Wirt, Landon 12                
     3) Raboin, Tate 11                 4) Micek, Charles 11              
  4 Olathe West                                         3:31.47    4   
     1) Taddese, Kane 11                2) Frazier-Baker, Jamesperry 9    
     3) Carter, Daniel 11               4) Novacek, Jackson 10            
  5 Lenexa-St. James Academy                            3:36.87    2   
     1) Jones, Aidan 9                  2) Ballesteros, Juan 11           
     3) Diel, Jackson 12                4) Petz, Jack 12                  
  6 Kc-Wyandotte                                        3:40.77    1   
     1) McInnis, Willie 12              2) Jones, Larry 12                
     3) Johnson, Randall 9              4) Castro, Jaylaan 12             
 -- Kc-Schlagle                                             SCR  
     1) Ferguson, Naziar 9              2) Ferguson, Donn'yae 10          
     3) Moore, Errik 10                 4) Manning, Kahleial 10           
 
Boys 4x800 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Pittsburg                                           8:20.81   10   
     1) Rodriguez, Gumaro 12            2) Arriola, Alex 12               
     3) Salas, Carlos 10                4) Southard, Cade 12              
  2 Op-St. Thomas Aquinas                               8:22.94    8   
     1) LeBourveau, Andrew 12           2) Godard, Luke 11                
     3) Lee, Luke 12                    4) Cofer, Jacob 12                
  3 Lenexa-St. James Academy                            8:25.89    6   
     1) Moore, Jack 11                  2) Hotzel, James 11               
     3) Ballesteros, Juan 11            4) Schneider, Matthew 11          
  4 Op-Blue Valley Southwest                            9:19.87    4   
     1) Espenmiller, JD 12              2) Fasenmyer, Cameron 12          
     3) Sailer, Mitch 11                4) Lawrence, Andrew 11            
  5 Kc-Schlagle                                        10:23.85    2   
     1) Moore, Errik 10                 2) Washington, Diontez 9          
     3) Stillwell, Daniel 10            4) Gonzalez, Carlos 12            
 
Boys High Jump Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kafka, Joel               11 Pittsburg              6-02.00   10   
  2 Eddy, Christopher         12 Aquinas               J6-02.00    8   
  3 Albright, Jack            10 St. James              6-00.00    6   
  4 McInnis, Willie           12 Wyandotte              5-10.00    4   
  5 Sydzyik, Will             10 St. James              5-08.00    2   
  6 Hammond, Dante            10 Pittsburg              5-06.00    1   
 
Boys Pole Vault Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kafka, Joel               11 Pittsburg             13-00.00   10   
  2 Bates, Garrett            12 Blue Valley SW        12-06.00    8   
  3 Micek, Charles            11 Aquinas               11-06.00    6   
  4 Lapke, Jack               11 Blue Valley SW        11-00.00    4   
  5 Watson, Reece             11 Pittsburg            J11-00.00    2   
  6 Howard, Reid              11 Aquinas              J11-00.00    1   
  7 Haskett, Corbin           10 Aquinas               10-06.00  
 -- Allen, Richard            10 Pittsburg                   NH  
 
Boys Long Jump Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ehrsam, Ross              11 Olathe West           22-00.00   10   
  2 Roberts, Matthew          10 Aquinas               21-04.50    8   
  3 Pyle, Adam                11 Aquinas               20-07.50    6   
  4 Rafanan, Luke             11 Blue Valley SW        20-02.50    4   
  5 Brewer, Kendall           10 Schlagle              20-02.00    2   
  6 Gavin, Kenneth            12 Aquinas               19-09.50    1   
  7 Jefferson, Corbin         12 Pittsburg             19-07.50  
  8 Robinson, Brandon         11 Blue Valley SW        19-03.00  
  9 Sheppard, Marlon          12 Wyandotte             19-00.50  
 10 Ferguson, Donn'yae        10 Schlagle              19-00.00  
 11 Brungardt, Tate           10 St. James             18-00.50  
 12 Heikes, Dennis            10 Pittsburg             17-10.00  
 13 Garrett, Evan             12 St. James             17-03.50  
 -- Krause, Trey               9 Olathe West               FOUL  
 -- Freeman, Brett            11 Pittsburg                  SCR  
 -- Rivera, Carlos            10 Olathe West                SCR  
 -- Moore, Errik              10 Schlagle                   SCR  
 
Boys Triple Jump Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kafka, Joel               11 Pittsburg             42-02.50   10   
  2 Pyle, Adam                11 Aquinas               39-07.50    8   
  3 Ehrsam, Ross              11 Olathe West           39-01.00    6   
  4 Hammond, Dante            10 Pittsburg             38-11.00    4   
  5 Ingolia, Nick             12 St. James             38-09.50    2   
  6 Robinson, Brandon         11 Blue Valley SW        38-01.00    1   
  7 Lange, William             9 Aquinas               37-11.00  
  8 Seibold, Ryan             11 Aquinas               36-10.50  
 -- Rivera, Carlos            10 Olathe West                SCR  
 -- Jones, Marcus             12 Wyandotte                  SCR  
 
Boys Shot Put Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Derritt, Javier           11 Aquinas               49-03.25   10   
  2 Grable, Wyatt             11 St. James             47-11.50    8   
  3 Willis, Reese             12 Pittsburg             46-05.00    6   
  4 Letterman, Brayden        11 Pittsburg             44-04.25    4   
  5 Johnson, Ryan             12 Turner                44-03.00    2   
  6 Mozingo, Christian        10 Aquinas               43-09.50    1   
  7 Boone, Joe                12 St. James             42-10.00  
  8 Sabath, Andrew            11 Blue Valley SW        41-07.00  
  9 Ngenzirabona, Manowa      10 Schlagle              41-03.25  
 10 Neef, Nathan              12 Pittsburg             40-09.25  
 11 Uddin, Rayan               9 Olathe West           36-01.50  
 12 Hosford, Gahens           10 Olathe West           35-05.00  
 13 Jackson, Reneaux          11 Turner                34-10.00  
 14 To, Maung                 12 Wyandotte             33-05.75  
 15 Hines, Devin              11 Schlagle              31-04.00  
 -- Dandy, Alexander           9 Olathe West                SCR  
 -- Wallace, Tylen            12 Schlagle                   SCR  
 -- Tholen, Thomas            11 Aquinas                    SCR  
 -- Anderson, Keenan           9 Wyandotte                  SCR  
 -- Bruggeman, Brock          10 St. James                  SCR  
 
Boys Discus Throw Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Derritt, Javier           11 Aquinas                 159-02   10   
  2 Willis, Reese             12 Pittsburg               137-02    8   
  3 Grable, Wyatt             11 St. James               131-06    6   
  4 McNamara, Michael         10 Aquinas                 127-10    4   
  5 Tholen, Thomas            11 Aquinas                 123-10    2   
  6 Sabath, Andrew            11 Blue Valley SW          120-11    1   
  7 Neef, Nathan              12 Pittsburg               118-03  
  8 Hosford, Gahens           10 Olathe West             114-06  
  9 Tomasi, Ethan             12 Pittsburg               110-02  
 10 Herrington, Seth          11 Olathe West             106-00  
 11 To, Maung                 12 Wyandotte               100-10  
 12 Barbee, Kaleb              9 Olathe West              97-11  
 13 Anderson, Keenan           9 Wyandotte                96-10  
 14 Ngenzirabona, Manowa      10 Schlagle                 76-07  
 15 Hines, Devin              11 Schlagle                 62-04  
 -- Wallace, Tylen            12 Schlagle                   SCR  
 
Boys Javelin Throw Class 5A
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jackson, Reneaux          11 Turner                  177-10   10   
  2 Stark, Robert             11 St. James               176-05    8   
  3 Wright, Justin            12 Blue Valley SW          173-04    6   
  4 Placek, Joe               10 Olathe West             165-03    4   
  5 Barbee, Kaleb              9 Olathe West             148-09    2   
  6 Jones, Brent              11 Aquinas                 146-10    1   
  7 Munda, Joshua             11 St. James               145-01  
  8 Anderson, Wendell         11 Wyandotte               139-02  
  9 Blessent, Ben             10 Pittsburg               138-03  
 10 Dandy, Alexander           9 Olathe West             136-11  
 11 Roark, Ty                 11 Pittsburg               132-10  
 12 Goodeyon, Zachary         11 Aquinas                 130-02  
 13 Peckman, Keegan           11 Blue Valley SW          126-08  
 14 Tomasi, Ethan             12 Pittsburg               126-01  
 15 Mullen, Timothy           11 Aquinas              119-11.50  
 16 Anderson, Keenan           9 Wyandotte               101-08  
 
              Women - Class 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) OP-BLUE VALLEY SOUTHWEST   138        2) Pittsburg                 136.50
    3) Lenexa-St. James Academy   116.50     4) OP-St. Thomas Aquinas      90   
    5) Olathe West                 38        6) KC-Schlagle                16   
    7) KC-Wyandotte                14        8) KC-Turner                   5   
 
               Men - Class 5A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) OP-St. Thomas Aquinas      133        2) Pittsburg                 117   
    3) OP-BLUE VALLEY SOUTHWEST    87        4) Olathe West                62   
    5) Lenexa-St. James Academy    61        6) KC-Schlagle                46   
    7) KC-Turner                   36        8) KC-Wyandotte               14