Eagle Eye Timing - Contractor License                       9/19/2015 - 11:37 AM
                Bonner Springs Braves CC Invitational - 9/19/2015                
                              Wyandotte County Park                              
 
Event 2  Boys 5k Run CC Varsity
==========================================================================       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points       
==========================================================================       
Results - Men                                                                    
  1 Akalu, Beliste            JR Shawnee Miss          15:29.22   1   1          
  2 Flores, Greg              SR Leavenworth           16:11.67   1   2          
  3 Eastham, Tristan          SR Op-Blue Vall          16:14.32   1   3          
  4 Klemz, Jacob              SR Topeka-Hayden         16:16.79   1   4          
  5 Stevenson, Noah           SR Shawnee Miss          16:35.59   1   5          
  6 Miller, Dylan             SO Op-Blue Vall          16:36.68   1   6          
  7 Akalu, Alex               JR Shawnee Miss          16:40.69   1   7          
  8 Podlena, Dawson           JR Topeka-Seaman         16:43.37   1   8          
  9 Schmidt, Robert           JR Topeka-Hayden         16:44.19   1   9          
 10 Fields, Garret            SR Mill Valley           16:46.95   1  10          
 11 Musgrave, Tyler           JR Raymore-Peculiar      16:51.31   2  11          
 12 Webster, Kallen           SO KC East Christian     16:52.17   2  12          
 13 Meeks, Derek              SR Mill Valley           16:52.42   2  13          
 14 Roberts, Connor           SO Op-Blue Vall          16:55.56   2  14          
 15 Hyde, Tyler               SR Leavenworth           16:59.30   2  15          
 16 Grega, Justin             SO Mill Valley           16:59.78   2  16          
 17 Toler, Isaac              JR Raymore-Peculiar      17:01.60   2  17          
 18 Constant, Beau            JR Op-Blue Vall          17:03.84   2  18          
 19 Jones, Max                JR Mill Valley           17:05.17   2  19          
 20 Shiner, CJ                SR Maranatha Academy     17:09.27   2  20          
 21 Coad, Tyler               SO Mill Valley           17:10.43   3  21          
 22 Yates, Brandon            SR Ottawa                17:11.89   3  22          
 23 Coddington, Joseph        SO Shawnee Miss          17:12.64   3  23          
 24 Kasunic, Luke             JR Shawnee Miss          17:14.29   3  24          
 25 Overby, Sam               FR Leavenworth           17:15.15   3  25          
 26 Overbeck, Gavin           SO Mill Valley           17:15.65   3  26          
 27 LaPlante, Daniel          SR Lenexa-St. J          17:19.27   3  27          
 28 Zolotor, Andrei           JR Shawnee Miss          17:19.36   3  28          
 29 Oatney, Luke              SO Pleasant Ridge        17:20.54   3              
 30 Quinley, John             SR Bishop Miege          17:22.88   3  29          
 31 Coon, Bevin               SR Basehor-Linwood       17:23.62   4  30          
 32 Wilkinson, Erik           JR Lenexa-St. J          17:24.46   4  31          
 33 Coacher, Jakob            JR Mill Valley           17:25.50   4  32          
 34 Ragusin, Austin           SR Op-Blue Vall          17:30.91   4  33          
 35 Ka'anapu, Ke'Mana         SO DeSoto                17:31.78   4  34          
 36 Jacobson, Carter          JR Shawnee Miss          17:36.01   4  35          
 37 Jensen, Jordon            JR Topeka-Seaman         17:38.85   4  36          
 38 Kipper, Matt              JR Lenexa-St. J          17:40.11   4  37          
 39 Loethen, Noah             JR Topeka-Seaman         17:42.27   4  38          
 40 Walker, Alstan            JR Maranatha Academy     17:42.62   4  39          
 41 Southard, Connar          JR Pittsburg             17:42.64   5  40          
 42 Moore, Jack               FR Lenexa-St. J          17:43.23   5  41          
 43 Ruffcorn, Joe             JR Basehor-Linwood       17:45.11   5  42          
 44 Heinen, Nathan            SO Topeka-Seaman         17:45.42   5  43          
 45 Jones, Noah               JR KC East Christian     17:46.46   5  44          
 46 Allen, Parker             JR Heritage Chr          17:46.89   5              
 47 Kasunic, Justus           SR Shawnee Miss          17:47.56   5              
 48 Bohneman, Daniel          FR Leavenworth           17:48.60   5  45          
 49 Lefert, Jared             SO Op-Blue Vall          17:49.48   5  46          
 50 Sturgeon, Colton          JR Topeka-Seaman         17:51.36   5  47          
 51 Ramirez, Parker           SO Topeka-Hayden         17:52.13   6  48          
 52 Boatwright, Austin        JR Maranatha Academy     17:52.99   6  49          
 53 Griese, Chris             JR Leavenworth           17:53.71   6  50          
 54 Kurz, Ben                 JR Leavenworth           17:56.14   6  51          
 55 Ramseyer, Taylor          JR DeSoto                17:58.02   6  52          
 56 Ballew, David             SR KC East Christian     17:58.42   6  53          
 57 German, Caleb             JR Raymore-Peculiar      18:02.81   6  54          
 58 Hanlen, Will              SR Leavenworth           18:04.97   6  55          
 59 Huerter, Ben              SR Lenexa-St. J          18:06.24   6  56          
 60 Bailey, Ben               SR Maranatha Academy     18:09.31   6  57          
 61 Taylor, Jake              SR Raymore-Peculiar      18:10.31   7  58          
 62 Schartz, Cody             SO Paola                 18:19.49   7  59          
 63 Schneider, Chris          JR Topeka-Seaman         18:21.41   7  60          
 64 Holland, Reed             SO Op-Blue Vall          18:23.57   7  61          
 65 Younger, Gabe             SR Pleasant Ridge        18:24.13   7              
 66 Forrer, John              SO Topeka-Seaman         18:24.56   7  62          
 67 McQuality, Jackson        SR DeSoto                18:24.68   7  63          
 68 Whalen, Collin            SR Bishop Miege          18:24.95   7  64          
 69 Mattas, Wyatt                Emporia Track Club    18:25.62   7              
 70 French, Seth              SR Ottawa                18:31.53   7  65          
 71 Lutz, Travis              SO Ottawa                18:31.54   8  66          
 72 Erickson, Max             JR Lansing               18:32.54   8  67          
 73 Baker, Nathanial          FR Lansing               18:34.69   8  68          
 74 Bomberger, Matthew        SO Saint Mary's          18:35.77   8  69          
 75 Sumner, Derrick           SR Pittsburg             18:36.18   8  70          
 76 Berry, Jackson            SR Bishop Miege          18:36.45   8  71          
 77 Henderson, Xavier         SR Maranatha Academy     18:39.01   8  72          
 78 Funk, Bjorn                  Perry-Lecompton       18:40.26   8              
 79 Watson, Reece             FR Pittsburg             18:42.74   8  73          
 80 Hubert, Sam               FR DeSoto                18:42.82   8  74          
 81 Van Meerhaghe, Andre      SO DeSoto                18:43.69   9  75          
 82 Hille, Andy               SR Raymore-Peculiar      18:47.00   9  76          
 83 Wallace, Charlie          SO Lenexa-St. J          18:49.41   9  77          
 84 Metz, Gideon              JR Maranatha Academy     18:49.90   9  78          
 85 Anguish, Sebastian        SO Topeka-Hayden         18:50.95   9  79          
 86 Morales, Neftaly          JR Topeka                18:51.38   9  80          
 87 Childs, Austin            SR Saint Mary's          18:51.90   9  81          
 88 Havens, Drew              SR Op-Blue Vall          18:52.52   9              
 89 Crowley, Bobby            SR Bonner Springs        18:55.90   9  82          
 90 Stotler, Ryan             SR Lansing               18:56.06   9  83          
 91 Shutts, Callen            SR Bishop Miege          18:59.94  10  84          
 92 Shorney, Aden             SR Basehor-Linwood       19:00.31  10  85          
 93 Rios, Gus                 FR Topeka                19:00.91  10  86          
 94 Smrt, Luke                SR Lenexa-St. J          19:03.09  10  87          
 95 Southard, Cade            SO Pittsburg             19:04.34  10  88          
 96 Wilson, Matt              JR Paola                 19:10.24  10  89          
 97 Keiter, Ryan              FR Ottawa                19:10.42  10  90          
 98 White, Noah               FR Ottawa                19:10.46  10  91          
 99 Jones, Ryan               JR Lenexa-St. J          19:11.63  10              
100 Myers, Brady              FR Basehor-Linwood       19:12.38  10  92          
101 Christian, Josh           SR Ottawa                19:14.48  11  93          
102 Morales, Tito             FR Lansing               19:14.62  11  94          
103 Deneault, Jon             SR Topeka-Hayden         19:18.10  11  95          
104 Paxton, Matt              SR Lansing               19:19.25  11  96          
105 Villareal, Ryan           SO Bonner Springs        19:19.26  11  97          
106 Hoffman, Seth             SO Pittsburg             19:20.04  11  98          
107 Carpenter, Mitch          SR Paola                 19:21.04  11  99          
108 Daly, Matthew             SR Bishop Miege          19:22.52  11 100          
109 Ballou-Lingstadt, Riley   SR Bonner Springs        19:23.84  11 101          
110 Reed, Kodi                SO Paola                 19:27.13  11 102          
111 Klemz, Ryan               SO Topeka-Hayden         19:28.31  12 103          
112 Porter, Gabe              SO Maranatha Academy     19:28.87  12 104          
113 Roeder, Charlie           FR Topeka-Hayden         19:30.17  12 105          
114 Haefele, Eric             SR Paola                 19:30.77  12 106          
115 Allen, Andrew             FR Lansing               19:31.06  12 107          
116 Smith, Ross               JR Heritage Chr          19:31.35  12              
117 Hongslo, Drew             SO DeSoto                19:32.67  12 108          
118 Haro, Brian               SO Basehor-Linwood       19:36.04  12 109          
119 Tattershall, Noah         SR Pleasant Ridge        19:36.58  12              
120 Williams, James           SR Saint Mary's          19:36.84  12 110          
121 Zink, Cory                FR Olathe-Northwest      19:37.16  13 111          
122 Miller, Tyler             SR Basehor-Linwood       19:39.34  13 112          
123 Yackovich, Michael           Emporia Track Club    19:46.11  13              
124 Wolf, Nathan              JR Olathe-Northwest      19:48.85  13 113          
125 Mies, Steven              SR Olathe-Northwest      19:50.38  13 114          
126 Best, Blake               FR Bonner Springs        19:51.37  13 115          
127 Hurd, AJ                  JR Olathe-Northwest      19:51.86  13 116          
128 Rupert, Aiden             SR Olathe-Northwest      19:52.25  13 117          
129 Fletcher, Tyler           JR Paola                 19:52.71  13 118          
130 White, Alex               JR Bonner Springs        19:53.01  13 119          
131 Corea, Nick                  Emporia Track Club    19:53.52  14              
132 Mitchell, Jacob           SR Bishop Miege          19:53.57  14 120          
133 Gooch, Talen              SO Kansas City-Piper     19:54.34  14              
134 Carlson, Savier              Emporia Track Club    19:55.58  14              
135 Wheeler, Ethan            JR DeSoto                19:55.85  14 121          
136 Graves, Peyton            JR Paola                 19:57.07  14 122          
137 Love, Jacob               FR KC East Christian     19:57.63  14 123          
138 Honc, Vladimir            FR Olathe-Northwest      19:58.52  14 124          
139 Young, Derek              SR Olathe-Northwest      19:58.89  14 125          
140 Figgs, Ethan              JR Topeka                20:06.93  14 126          
141 Richards, Jacob           SO Ottawa                20:08.06  15 127          
142 Patterson, Mark           FR Bishop Miege          20:09.16  15 128          
143 Ngo, Brandon              JR Pittsburg             20:24.52  15 129          
144 Kremer, Kerri             SR Saint Mary's          20:26.93  15 130          
145 Hartwick, Cooper          SO Maranatha Academy     20:28.10  15              
146 Lozenski, Joseph          FR Lansing               20:29.05  15 131          
147 Lathrop-Alle, Charlie     SO Topeka                20:36.59  15 132          
148 Hollond, Sterling         FR Basehor-Linwood       20:37.31  15 133          
149 Wilson, Kaleb             FR Bonner Springs        20:40.02  15 134          
150 Castulo, Jose             SO Kansas City-Harmon    20:41.48  15              
151 Harndt, Paul              JR Topeka                20:42.05  16 135          
152 Williams, Corey           JR Kansas City-Piper     20:44.96  16              
153 Lake, Levi                FR Lansing               20:46.04  16              
154 Burton, Ben               JR Topeka                20:47.49  16 136          
155 Andrew, John              SR Topeka                20:53.92  16 137          
156 Walker, David             JR Topeka                20:57.12  16              
157 Ramirez, Joseph           SO Topeka                20:57.30  16              
158 Mazas, Samuel             FR Topeka                21:04.78  16              
159 Bolton, Isaac             SR Bonner Springs        21:30.91  16 138          
160 Mata, Eric                FR KC East Christian     21:33.25  16 139          
161 Belderok, Joseph          FR Saint Mary's          22:05.24  17 140          
162 Schindler, Will           SR Pittsburg             22:17.63  17 141          
163 Strange, Michael          SR KC East Christian     22:18.49  17 142          
164 Wilson, Adam              SO Kansas City-          22:24.66  17              
165 Phillips, Benaiah         SO KC East Christian     22:42.41  17 143          
166 Klaske, Thomas            SR Saint Mary's          23:21.66  17 144          
                                                                                 
                                   Team Scores                                   
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
Results - Men                                                                    
   1 Shawnee Mission North        60    1    5    7   23   24   28   35          
      Total Time:  1:23:12.43                                                    
         Average:    16:38.49                                                    
   2 Op-Blue Valley Southwest     74    3    6   14   18   33   46   61          
      Total Time:  1:24:21.31                                                    
         Average:    16:52.27                                                    
   3 Mill Valley                  79   10   13   16   19   21   26   32          
      Total Time:  1:24:54.75                                                    
         Average:    16:58.95                                                    
   4 Leavenworth                 137    2   15   25   45   50   51   55          
      Total Time:  1:26:08.43                                                    
         Average:    17:13.69                                                    
   5 Topeka-Seaman               172    8   36   38   43   47   60   62          
      Total Time:  1:27:41.27                                                    
         Average:    17:32.26                                                    
   6 Lenexa-St. James Academy    192   27   31   37   41   56   77   87          
      Total Time:  1:28:13.31                                                    
         Average:    17:38.67                                                    
   7 Raymore-Peculiar            216   11   17   54   58   76                    
      Total Time:  1:28:53.03                                                    
         Average:    17:46.61                                                    
   8 Topeka-Hayden               235    4    9   48   79   95  103  105          
      Total Time:  1:29:02.16                                                    
         Average:    17:48.44                                                    
   9 Maranatha Academy           237   20   39   49   57   72   78  104          
      Total Time:  1:29:33.20                                                    
         Average:    17:54.64                                                    
  10 DeSoto                      298   34   52   63   74   75  108  121          
      Total Time:  1:31:20.99                                                    
         Average:    18:16.20                                                    
  11 Ottawa                      334   22   65   66   90   91   93  127          
      Total Time:  1:32:35.84                                                    
         Average:    18:31.17                                                    
  12 Bishop Miege                348   29   64   71   84  100  120  128          
      Total Time:  1:32:46.74                                                    
         Average:    18:33.35                                                    
  13 Basehor-Linwood             358   30   42   85   92  109  112  133          
      Total Time:  1:32:57.46                                                    
         Average:    18:35.50                                                    
  14 Pittsburg                   369   40   70   73   88   98  129  141          
      Total Time:  1:33:25.94                                                    
         Average:    18:41.19                                                    
  15 KC East Christian           371   12   44   53  123  139  142  143          
      Total Time:  1:34:07.93                                                    
         Average:    18:49.59                                                    
  16 Lansing                     408   67   68   83   94   96  107  131          
      Total Time:  1:34:37.16                                                    
         Average:    18:55.44                                                    
  17 Paola                       455   59   89   99  102  106  118  122          
      Total Time:  1:35:48.67                                                    
         Average:    19:09.74                                                    
  18 Bonner Springs              514   82   97  101  115  119  134  138          
      Total Time:  1:37:23.38                                                    
         Average:    19:28.68                                                    
  19 Saint Mary's                530   69   81  110  130  140  144               
      Total Time:  1:39:36.68                                                    
         Average:    19:55.34                                                    
  20 Topeka                      559   80   86  126  132  135  136  137          
      Total Time:  1:39:17.86                                                    
         Average:    19:51.58                                                    
  21 Olathe-Northwest            571  111  113  114  116  117  124  125          
      Total Time:  1:39:00.50                                                    
         Average:    19:48.10